Konzultácie denne  od 9.00 do 17.00 hod.

Chráňte sa pred podvodmi na internete!

30/05/2023

V dnešnej digitálnej ére sa neustále musíme chrániť pred hrozbou online podvodníkov, ktorí používajú falošné webové stránky, emaily a textové správy, aby nás pripravili o naše ťažko zarobené peniaze. Vaše údaje o karte môžu byť ľahko ukradnuté, čo podvodníkom otvára dvere k míňaniu vašich peňazí, otváraniu nových účtov a dokonca žiadaniu o pôžičky vo vašom mene. Preto je dôležité vedieť, ako rozpoznať, že webová stránka nie je taká, ako sa zdá, a ako chrániť údaje o svojej karte online.

Ako rozpoznať falošných online predajcov

🔒 Skontrolujte symbol zámku v riadku s adresou alebo v prehliadači

Symbol zámku naznačuje, že stránka je šifrovaná, čo znamená, že úkony, ktoré na nej vykonáte, nemôžu byť zachytené. Avšak, hoci je symbol zámku dôležitý, nie je to záruka bezpečnosti, pretože podvodníci môžu tieto zámky sfalšovať alebo kúpiť.

🔎 Pozorne preskúmajte webovú stránku pred použitím karty

Má stránka gramatické chyby alebo preklepy? Je jej dizajn neprofesionálny? Ponúka dobré podmienky vrátenia tovaru? Ak niečo na stránke vyzerá nezvyčajne, mali by ste byť na pozore. Ak máte pochybnosti, transakciu radšej nedokončujte.

📩 Skontrolujte sociálne médiá a kontaktné informácie spoločnosti

Podvodné spoločnosti zvyčajne nemajú skutočnú sledovanosť na sociálnych médiách a ich kontaktné údaje môžu byť nejasné. Skontrolujte, či spoločnosť uvádza svoju fyzickú adresu, telefónne číslo a či jej emailová adresa zodpovedá názvu domény spoločnosti.

💳 Chráňte sa jednorazovými kartami

Jednorazové virtuálne karty, ako je Revolut, sú skvelým riešením. Po každej online platbe sa  automaticky zničia jej aktuálne údaje a vygenerujú sa nové, ktoré sa zobrazia priamo v aplikácii ako nová jednorazová karta. Tieto karty sú bezplatné a navrhnuté tak, aby chránili údaje o vašej karte pred podvodníkmi, ktorí by ich mohli kopírovať pri online platbách.

Ako rozpoznať smishingové textové správy

Podvodníci často využívajú textové správy, aby vylákali od vás dôležité informácie. Nikdy neklikajte na odkazy v doručených textových správach, aj keď sa zdá, že správu poslala osoba alebo firma, ktorú poznáte.

Podvodníci často posielajú správy, ktoré sa vydávajú za správy z dôveryhodného zdroja, ako je napríklad známa banka. Ak otvoríte podvodný odkaz, môže vás zaviesť na stránku alebo formulár, kde sa od vás bude požadovať poskytnutie osobných údajov a údajov karty, ktoré potom môžu zločinci použiť na to, aby vám ukradli peniaze.

Varovné signály môžu zahŕňať:

❗ Odkazy na aktualizáciu adresy, zaplatenie účtu alebo pokuty

❗ Výzvy na odblokovanie účtu

❗ Výzvy na zmenu dátumu alebo času doručenia zásielky

Ak dostanete správu s odkazom alebo číslom, buďte na pozore, aj keď to vyzerá, že pochádza od vám známej osoby alebo firmy. Pripomíname, že najlepší spôsob, ako kontaktovať akúkoľvek organizáciu, je priamo cez ich aplikáciu alebo pomocou oficiálnych kontaktných údajov na ich webovej stránke.

V dnešnom digitálnom svete je dôležité byť neustále na pozore. Ak sa nám podarí naučiť sa rozpoznať tieto podvodné taktiky, môžeme urobiť veľký krok k ochrane našich osobných a finančných informácií pred podvodníkmi. Pamätajte, že vaša bezpečnosť je na prvom mieste. 

Tento článok síce nemá moc spoločného s detektívnymi službami, ale nakoľko sa v poslednom období veľmi rozmáhajú práve podvody na internete, chceli sme Vám priniesť trochu svetla aj k tejto téme. Ak ste sa však stali obeťou podvodu a potrebujete pomoc napríklad s vypátraním podvodníka, prípadne bývalého spoločníka, partnera alebo inej osoby, neváhajte nás kontaktovať.