Konzultácie denne  od 9.00 do 17.00 hod.

Ako nájsť skryté kamery v Airbnb alebo hotelovej izbe

08/11/2022

Skryté kamery v hotelových izbách sú postrachom viacerých cestovateľov. V posledných rokoch sa však titulky sústredili na iný problém: na skryté kamery v prenájmoch Airbnb.

Aj keď inštalácia bezpečnostnej kamery na hosťovaný objekt nie je v rozpore so zmluvnými podmienkami Airbnb, existujú jasné pokyny týkajúce sa tejto praxe. Použitie akejkoľvek kamery v priestoroch musí byť návštevníkom oznámené, aj keď nefunguje. Žiadna kamera však nemôže byť inštalovaná v priestoroch, ako sú spálne alebo kúpeľne!

Niektorí hostitelia ale nedodržiavajú povinnosť označenia priestorov, kde majú inštalované kamery alebo sa to rozhodli jednoducho ignorovať. O prenájom takýchto bytov s kamerami je menší záujem a prenajímatelia to dobre vedia. Každý si predsa chce chrániť svoje súkromie a preto si radšej zvolí priestory, ktoré nie sú monitorované. Ale čo ak je kamera skrytá vo falošnom detektore dymu, budíku alebo ráme obrazu? To je už skutočný problém.

Našťastie, ak máte obavy zo skrytých kamier vo vašom Airbnb, nie ste úplne bezmocní. Existuje niekoľko spôsobov ako ich vyhľadať, pričom žiadny z nich si nevyžaduje veľa času a úsilia.  

Nižšie uvádzame niekoľko techník vrátane fyzických kontrol, no aj keď vám všetky dávajú väčšiu šancu odhaliť skryté kamery, neexistujú žiadne stopercentné záruky!

Niekto s dostatkom peňazí, zručností a motivácie môže inštalovať skrytú kameru, ktorú je prakticky nemožné odhaliť bez profesionálneho vybavenia. Väčšina hostiteľov Airbnb a zamestnancov hotelov však našťastie do tejto kategórie nepatrí! Ale čo keď?

Detekcia skrytých kamier

Existuje mnoho rôznych typov skrytých kamier. 

Vo všeobecnosti sa bezpečnostné kamery (skryté alebo iné) dodávajú v troch hlavných variantoch. Väčšina kamier navrhnutých pre domácnosť sa bezdrôtovo pripája k internetu, takže zábery je možné prezerať na diaľku alebo ich nahrávať na server mimo priestorov.

Iné bezpečnostné kamery, najmä drahšie modely, využívajú na pripojenie k lokálnej sieti fyzický kábel namiesto Wi-Fi. Často ten istý kábel napája aj kameru. V závislosti od toho, ako sú nastavené, môžu byť káblové aj bezdrôtové kamery detekované rôznymi aplikáciami.

Tretí bežný typ bezpečnostnej kamery nemá žiadne internetové možnosti. Patria sem staršie analógové systémy, ako aj kamery, ktoré jednoducho zaznamenávajú záznam na kartu SD alebo iný typ úložiska, aby si ich mohol niekto neskôr zozbierať.

Nie je možné ich nájsť pomocou štandardných aplikácií a programov, no napriek tomu ich možno nájsť počas fyzickej kontroly.

Začnite fyzickou kontrolou

Najlepším miestom, kde začať pri hľadaní skrytej kamery vo svojej hotelovej izbe alebo Airbnb, je fyzická kontrola. Pamätajte, že na to, aby boli kamery účinné, potrebujú tri veci: priamy výhľad na čokoľvek čo majú nahrávať, dostatok svetla na zaznamenanie scény a spoľahlivý zdroj energie.

Aj keď je možné zabudovať skrytú kameru do steny alebo stropu, je to menej bežné, pretože si to vyžaduje dodatočnú konštrukciu a náklady. Namiesto toho sú kamery často skryté vo vnútri nejakého bežného predmetu, ktorý nevyvoláva podozrenie v prostredí, v ktorom je umiestnený.

Keďže vyžadujú konzistentné napájanie, mnoho skrytých kamier je zabudovaných do elektronického zariadenia s existujúcim káblom. Často ich tiež nájdete v zariadeniach namontovaných na stene alebo strope, pretože káble možno ľahko skryť za alebo nad zariadením. Bežnými cieľmi sú predmety, ktoré sa zvyčajne nezdvihnú, nepresúvajú alebo neskúmajú. Nezabudnite skontrolovať drobné dierky spolu s malými priehľadnými oblasťami v inak pevných exteriéroch, tiež vetracie otvory a otvory v stene alebo strope.

Zoznam niekoľkých predmetov, v ktorých môže byť skrytá kamera

Detektor dymu, AC napájací adaptér, Senzor alarmu, Telefón, Stolná alebo stojaca lampa, Elektrická zásuvka, nástenné hodiny, obraz, Zrkadlo, Budík, Miska na mydlo, Držiak na zubnú kefku, Krabičky na vreckovky, rádio, televízor, set-top box ... možností je naozaj veľa.

Ako rozpoznať skryté kamery pomocou telefónu 

Ak základná kontrola nič nezistila, je čas vytiahnuť telefón. Vyhľadanie skrytých kamier pomocou smartfónu je možné vykonať dvoma rôznymi spôsobmi: skenovaním počítačovej (wifi) siete a použitím vlastnej baterky a fotoaparátu na fyzickú detekciu.

Detekcia skrytej šošovky 

Všetky fotoaparáty majú šošovku a všetky šošovky do určitej miery odrážajú svetlo. Výsledkom je, že jednou z najjednoduchších kontrol, ktoré môžete pre skrytú kameru vykonať, je jednoducho zatiahnuť závesy, vypnúť svetlá a pomocou baterky telefónu hľadať odrazy tam, kde by nemali byť.

Keďže svetlo musí dopadať na šošovku v správnom uhle, aby sa odrazilo späť k vám, budete musieť miestnosť skenovať pomaly a svietiť z rôznych miest. Upozorňujeme, že tento spôsob nebude fungovať pre kameru, ktorá je skrytá vo vnútri zrkadla, alebo čohokoľvek iného s vysoko reflexným povrchom.

Detekcia infračerveného svetla zo skrytých kamier

Na rozdiel od ľudského oka majú fotoaparáty smartfónov zvyčajne schopnosť sledovať zdroje infračerveného (IR) svetla. Infračervené svetlá sa používajú na rôzne účely, vrátane mnohých diaľkových ovládačov. Bežne sa nachádzajú aj v bezpečnostných kamerách, aby mohli pracovať v tme.

V dôsledku toho môže byť možné použiť váš telefón na detekciu skrytej kamery prostredníctvom infračerveného svetla, ktoré vyžaruje. Aby sa zabránilo zobrazovaniu zdrojov infračerveného svetla na vašich nočných fotografiách, zadná kamera na väčšine smartfónov má zvyčajne zabudovaný IR filter. Predná kamera však často nie.

Môžete to vyskúšať vypnutím svetiel a uvedením telefónu do režimu selfie. Teraz nasmerujte bežné diaľkové ovládanie televízora na prednú kameru a stlačte ľubovoľné tlačidlo na diaľkovom ovládači. Ak sa po stlačení tlačidla na obrazovke telefónu objaví malé jasné svetlo, môžete začať.

Používanie telefónu na zistenie infračerveného svetla zo skrytej kamery vo vašom Airbnb je podobné ako vyhľadávanie s baterkou (vyššie). V tmavej miestnosti zapnite prednú kameru na telefóne alebo tablete a pomaly posúvajte prednú časť zariadenia po každej miestnosti. Nezabudnite na strop! Ak sa na obrazovke objaví malé jasné svetlo, ktoré nie je viditeľné voľným okom, mali by ste to skontrolovať.

Skenovanie sietí skrytých kamier

Ak je skrytá kamera pripojená k rovnakej sieti Wi-Fi, ku ktorej ste dostali prístup, existujú rôzne aplikácie pre smartfóny, ktoré vám ju môžu pomôcť odhaliť.

Táto technika je bežnejšia v Airbnb ako v hoteli, pretože k sieti bude pravdepodobne pripojených oveľa menej zariadení. Po pripojení k sieti Wi-Fi spustite sieťový skener ako Fing alebo WiFiman.

Obe aplikácie, ktoré sú k dispozícii pre iOS a Android, fungujú podobným spôsobom, aj keď Fing môže tento proces automatizovať pomocou prémiovej (tj platenej) funkcie, ktorá sa prekvapivo nazýva "nájsť skrytú kameru".

Aplikácie rýchlo prehľadajú sieť, ktorú používate, a vyvolajú zoznam všetkých zariadení, ktoré sú k nej pripojené. Uvidíte názov každého zariadenia plus veci ako hardvér a IP adresy, výrobcu, názov modelu a ikonu naznačujúcu, o aký typ zariadenia ide.

Minimálne uvidíte telefón alebo tablet, ktorý používate na spustenie skenovania, spolu so smerovačom Wi-Fi. Nie je nezvyčajné vidieť aj iné pripojené zariadenia, ako sú inteligentné televízory a reproduktory alebo boxy na streamovanie médií. Pozrite sa pozorne na názov, výrobcu a model všetkých zariadení, ktoré nepoznáte. 

Vidíte niečo podozrivé? Je čas pozrieť sa bližšie. Poznamenajte si IP adresu spojenú s podozrivým zariadením. Budú to štyri čísla medzi 0 a 254 vo formáte ako 192.168.0.25.

Teraz otvorte aplikáciu na skenovanie portov, napríklad HE Network Tools. Táto aplikácia na diagnostiku siete dokáže veľa vecí, ale pre naše účely je najužitočnejšia funkcia "Skenovanie portov TCP". Vyberte to a potom zadajte adresu IP, ktorú ste si poznačili.

Aplikácia zobrazí zoznam "portov" používaných na zariadení a aké sieťové služby sú zvyčajne spojené s týmito portami. Obzvlášť zaujímavé sú porty 80 a 8080, ktoré sa zvyčajne používajú na poskytovanie webového prístupu.

V takom prípade môžete nasmerovaním prehliadača na IP adresu a port (napr.: https://192.168.0.25:8080) získať webovú stránku s ďalšími informáciami o tom, čo za zariadenie to vlastne je. 

Prítomnosť portov 554 a 1935 (streamovanie videa) môže byť tiež znakom toho, že zariadenie je kamera, hoci tieto porty môžu používať aj iné domáce zariadenia. Ak účel otvoreného portu nie je zrejmý z jeho popisu, odpoveď by mohol poskytnúť vyhľadávač Google.

Iné siete

Najlepším postupom na nastavenie bezpečnostnej kamery je umiestniť ju do vyhradenej siete, ktorá má iné heslo. Keďže si to vyžaduje dodatočné know-how a náklady, mnohí majitelia Airbnb to nerobia, ale niektorí áno. To značne sťažuje vystopovanie existencie skrytých kamier, ale nie je to nemožné.

Sieťové skenery ako Fing alebo Wifiman tiež zobrazia názvy ďalších Wi-Fi sietí v okolí spolu s ich silou signálu (nižšie čísla = silnejší signál). Vo všeobecnosti platí, že silnejší signál znamená väčšiu blízkosť, takže dávajte pozor na všetky podivne pomenované siete s podobným (alebo silnejším) signálom, ako je tá, ku ktorej ste pripojení.

Vo väčších nehnuteľnostiach skúste spustiť skenovanie z rôznych častí domu, aby ste sa uistili, že máte všetko pokryté. Upozorňujeme však, že je možné skryť názov (SSID) bezdrôtovej siete. Ak sa tak stane, názov sa pri skenovaní siete nezobrazí, ale skrytá/nepomenovaná sieť sa môže zobraziť.

Najjednoduchší spôsob ako odhaliť skryté kamery

Rôzne rádiofrekvenčné (RF) skenery môžu pomôcť odhaliť skrytú bezdrôtovú kameru, aj keď je pripojená k vlastnej vyhradenej sieti Wi-Fi. Problémom dnešnej doby je však množstvo iných bezdrôtových zariadení, ktoré vysielajú signál na rôznych frekvenciách. Čo teda urobiť?

Využite služby súkromného detektíva

Aj my máme za sebou už množstvo technicko - bezpečnostných prehliadok priestorov, v ktorých sme neraz identifikovali nežiadúce zariadenia, ako skryté kamery a odposluchy. Išlo väčšinou o miniatúrne kamery s wifi prenosom signálu a GSM odposluchy, inštalované nie len v bytoch, ale aj motorových vozidlách klientov. V tých sa často nájde aj GPS tracker, teda zariadenie na sledovanie pohybu vozidla. Ak chcete mať istotu, že vás niekto nesleduje, obráťte sa na nás. Pomocou špeciálnej techniky na vyhľadávanie aktívnych a tiež pasívnych záznamových zariadení, vám vieme zabezpečiť profesionálnu prehliadku vášho bytu, chaty, kancelárie, auta ...

Pre viac informácií si s nami dohodnite konzultáciu, na ktorej si podrobne prejdeme všetky možnosti a postupy.