Konzultácie denne  od 9.00 do 17.00 hod.

Nezvestná osoba: Ako postupovať a čo robiť pri hľadaní svojich blízkych

04/05/2023

Každý rok sa na Slovensku stretávame s prípadmi nezvestných osôb. Rodiny a priatelia sa často cítia bezradní a nevedia, ako postupovať pri pátraní po svojich blízkych. V tomto článku sa budeme venovať krok po kroku tomu, ako postupovať, ak sa niekto z vašich blízkych stane nezvestným a kto vám môže pomôcť.

Oznámte nezvestnosť na najbližšom útvare polície

Ak máte podozrenie, že niekto z vašich blízkych je nezvestný, je potrebné čo najskôr kontaktovať najbližší útvar polície. Nečakajte 24 hodín! Poskytnite im čo najviac informácií, ako je popis osoby, čo mala na sebe, kde bola naposledy videná a aké sú jej zvyky a záujmy.

Informujte rodinu a priateľov

Rozšírte informácie o nezvestnej osobe medzi svojich blízkych a priateľov. Oni môžu mať užitočné informácie, ktoré pomôžu pri pátraní.

Pohotovostný pátrací tím (PPT)

Na Slovensku pôsobí aj organizácia Pohotovostný pátrací tím, ktorá efektívne pomáha pri pátraní po nezvestných osobách. Ide o dobrovoľníkov, ktorí sa zúčastňujú pátracích akcií a majú k dispozícii špeciálnu výbavu, ako sú drony, termokamery, či pátracie psy. Po nahlásení nezvestnosti polícii neváhajte kontaktovať aj túto organizáciu, ktorá sa môže pripojiť k pátraniu.

Využite sociálne médiá a internet

V dnešnej dobe sú sociálne médiá a internet dôležitým nástrojom pri šírení informácií. Zdieľajte fotografie a údaje o nezvestnej osobe na sociálnych sieťach a vytvorte prípadne špeciálnu stránku alebo skupinu, kde môžu ľudia pridávať informácie a novinky.

Vytvorte letáky a plagáty

Nechajte si vytlačiť letáky alebo plagáty s fotografiou a informáciami o nezvestnej osobe. Rozdeľte ich v miestach, kde by mohla osoba pobudnúť, alebo v okolí, kde bola naposledy videná. Týmto spôsobom sa zvýši šanca, že niekto ju uvidí alebo bude mať užitočné informácie.

Detektívna kancelária

Ak máte pocit, že potrebujete ďalšiu pomoc alebo odborné služby pri pátraní, môžete sa obrátiť na našu detektívnu kanceláriu. Detektívi majú skúsenosti s pátraním po ľuďoch a vedia, ako efektívne zhromažďovať a spracovávať informácie. Využitie detektívnej kancelárie môže byť nákladnejšie, avšak v prípade, že sa pátranie komplikuje alebo ak je potrebná dôkladnejšia analýza, môže sa toto rozhodnutie ukázať ako užitočné.

Udržujte komunikáciu s políciou

Pravidelne komunikujte s príslušnými policajnými útvarmi, ktoré sa zaoberajú prípadom nezvestnej osoby. Informujte ich o nových zistených informáciách a zároveň neváhajte žiadať o aktualizácie týkajúce sa prípadu.

Nezúfajte a nestrácajte nádej

Pátranie po nezvestnej osobe môže byť fyzicky aj emocionálne vyčerpávajúce. Je dôležité si uvedomiť, že proces môže trvať dlhšie, ako by sme si želali. Nezúfajte a nestrácajte nádej. Vaša vytrvalosť a spolupráca pomôžu zvýšiť šancu na úspešné nájdenie osoby.

Záver

V prípade nezvestnej osoby je dôležité konať rýchlo a efektívne. Spolupráca s políciou, Pohotovostným pátracím tímom, detektívnou kanceláriou a využitie sociálnych médií a iných prostriedkov na šírenie informácií vám môžu pomôcť v pátraní po vašich blízkych. Nezabúdajte, že každá informácia môže byť kľúčová, a preto sa s ňou neváhajte podeliť s príslušnými inštitúciami a organizáciami.